دوغ های پاستوریزه ریمیا

اگر دوغی زنند در مشک صد سال/ همان دوغ است و آن دوغ است و آن دوغ

در ابتدا دوغ از فرآورده‌های کره بوده. ماست پرچرب را با آب رقیق می‌کردند و با تکان‌هایی که به مشک می‌دادند، چربی آن را جدا می­‌کردند و دوغ تهیه می ‌شد. اما امروزه روش‌های مختلفی برای تولید دوغ وجود دارد و تولید دوغ به‌عنوان نوشیدنی تخمیری شیر تغییر یافته است.

تولید صنعتی دوغ و انواع آن در ایران، سابقه‌ای حدود نیم‌ قرن دارد که از انواع دوغ می­ شود دوغ گازدار، دوغ حرارت دیده بدون گاز، دوغ حرارت دیده گازدار و دوغ کفیر را نام برد. جالب است بدانید در حال حاضر، استاندارد بین‌المللی این نوشیدنی به نام ایران ثبت شده و به‌عنوان میراث‌ فرهنگی غذایی شناخته می‌شود.

دوغ گازدار فراورده‌ای است که بعد از فراوری به روش اول به آن گازکربنیک تزریق می‌شود.

انواع-دوغ-های-پاستوریزه-ریمیا
دوغ-پاستوریزه-1.5-لیتری-بدون-گاز

بر خلاف بسیاری از آب‌میوه‌های صنعتی و نوشابه‌های گازدار که برای کودکان مناسب نیست، دوغ می‌تواند منبع جذب پروتئین، چربی مورد نیاز بدن، ویتامین‌های B،D، کلسیم و آب مورد نیاز بدن باشد و کودکان بالای یک سال هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

از دیگر فواید دوغ، تقویت سیستم گوارشی، افزایش سیستم ایمنی بدن و تقویت استخوان‌ها است. دوغ به دلیل هیدراته کردن بدن، نوشیدنی مناسبی برای فصل گرما نیز هست. باکتری‌های پروبیوتیک، اسیدلاکتیک، الکل، کلسیم از دیگر ریزمغذی‌های دوغ هستند که به اهمیت آن می‌افزایند.

ترش بودن یا شیرین بودن دوغ به سلیقه شما بستگی دارد. دوغ ترش شده از نوشیدنی‌های پر طرف‌دار است. از آنجا که باکتری‌های سازنده اسیدلاکتیک در دمای محیط فعال‌تر می‌شوند، اگر دوغ در دمای محیط قرار گیرد ترش می‌شود. فقط مراقب باشید که کپک تشکیل نشود که دوغ کپک‌زده قابل خوردن نیست.